T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Muş İl Sağlık Müdürlüğü Muş Devlet Hastanesi

Muş İl Sağlık Müdürlüğü
Muş Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Romatoloji

Güncelleme Tarihi: 23/12/2021

 BRANŞ DOKTORUMUZ

-Uzman Tabip Murat KARABACAK

 

Romatoloji ve Romatolog nedir?

Romatoloji; romatizmal hastalıkları konu alan tıpta uzmanlık dalıdır. Romatoloji dalındaki uzman hekime de romatolog denir. Romatoloji; akışkan bir madde anlamına gelen ‘rheuma’ ve herhangi bir alanda çalışmalar anlamına gelen ‘-loji’ Latince sözcüklerinden türemiş olup, romatizma terimi ise literatüre ilk olarak 1642 yılında Fransız hekim Dr. G. Baillou tarafından sokulmuştur.

Romatologların eğitim süreci nasıldır?

Altı yıl temel tıp eğitiminden sonra dört veya beş yıl süren iç hastalıkları (dahiliye) veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlık eğitimi tamamlanır. Ülkemizdeki mevzuata göre yan dal uzmanlık sınavını kazanan iç hastalıkları veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimleri üç yıl süren yan dal eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra romatolog olabilmektedirler.

Romatizmal hastalıklar nasıl oluşur, nasıl yönetilmelidir?

Romatizmal hastalıklar genetik ve çevresel faktörlerin ortak katkısı sonucunda bağışıklık sisteminin uygunsuz çalışmasından kaynaklanan kronik iltihabi (inflamatuvar) hastalıklardır. Erken teşhis, düzenli takip ve tedavi uyumu romatizmal hastalıkların yönetiminde köşe taşlarıdır.

Romatizmal hastalıklar hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

Romatizmal hastalıkların genellikle ağrı terimi ile eş anlamlı olduğu ve ileri yaştaki bireylerde sık olduğu sanılır ancak bu yanlıştır. Romatizmal hastalıklar kas-iskelet sistemini etkilediği zaman ağrı karşımıza çıkan bir sorundur ancak romatizmal hastalıklar kas-iskelet sistemi dışında bir çok organ/sistemi (deri, göz, böbrek, beyin, akciğer, karaciğer..) etkileyebilir. Bu yüzden romatizma hastaları genellikle farklı dallardaki uzman hekimler tarafından romatoloğa yönlendirilebilmektedir. Ayrıca romatizmal hastalıklarda ortaya çıkan belirtiler romatizmal hastalıklara özgün olmayıp aynı belirtiler enfekisyonlar ve kanser sürecinde de ortaya çıkabilir.

Romatoloji uzmanlık dalının ilgilendiği hastalıklar nelerdir?

-Romatoid artrit

-Bağ doku hastalıkları (Sistemik lupus eritematozus, sistemik skleroz, Sjogren Sendromu, polimyozit/dermatomyozit, mikst bağ doku hastalığı)

-Antifosfolipid antikor sendromu

-Spondiloartritler (ankilozan spondilit, psoriyatik artrit, reaktif artrit, enteropatik artrit)

-Ailesel akdeniz ateşi (FMF)

-Behçet Hastalığı

-Vaskulitler

-IgG4 ilişkili hastalık

-Kristal artropatiler (gut, psödogut)

-Diğer sistemik hastalıkların romatizmal belirtileri